Czym jest kredyt ratalny?

Czym jest kredyt ratalny?

Coraz większa konkurencja na rynku usług bankowych sprawia, że instytucje bankowe muszą zachęcać swoich potencjalnych klientów coraz bardziej atrakcyjnymi produktami. Do wyboru mamy już kredyty gotówkowe na dowolny cel, rozmaite kredyty celowe, które zaciągamy wedle indywidualnych potrzeb oraz szybkie kredyty ratalne. Czym charakteryzuje się kredyt ratalny? Kiedy go zaciągać i na jakich warunkach? Szczegóły przedstawiamy poniżej.

Kredyt ratalny – co to jest?

Co ciekawe, kredyt ratalny wcale nie musi być zaciągany w oddziale wybranej instytucji bankowej. Takie zobowiązania oferują też poszczególne punkty handlowe oraz usługowe, które podejmują współpracę z bankami. Okazuje się, że wniosek o kredyt ratalny można złożyć za pośrednictwem sklepu, zarówno w tradycyjnym punkcie, jak i poprzez e-sklepy. To zobowiązanie, które zaciąga się na niewielką wartość i raczej krótki czas współpracy z bankiem. Sklep jest tutaj jedynie pośrednikiem, bo umowa z bankiem i uzyskanie środków jest niezbędne klientowi, by ten mógł nabyć interesujący go produkt czy usługę. Właśnie po to bierze się kredyt ratalny. Definicja jasno określa, że jest to zobowiązanie celowe, a jego istotą jest zdobycie środków na konkretny produkt albo usługę.

Kredyt ratalny – jak działa?

Jeśli myślisz, że kredyt ratalny to identyczne zobowiązanie, jak kredyt gotówkowy na dowolny cel, to jesteś w dużym błędzie. Kredyt gotówkowy a ratalny jest zupełnie inny. W przypadku tego ratalnego, kredytobiorca najczęściej nie otrzymuje środków w formie gotówki, ale te przekazywane są automatycznie do sklepu, zaś kredytobiorca spłaca jedynie comiesięczne raty. Znacznie upraszcza to proces realizacji zobowiązania wobec sprzedającego, bo niezwłocznie otrzymuje on zapłatę za nabywany przez klienta towar. Co ważne, kredyt ratalny jest kredytem celowym, a bank wymaga potwierdzenia zakupu konkretnego celu, zaś sam cel może być tak naprawdę dowolny. Z takiej opcji finansowego wsparcia najczęściej korzystają osoby, które chcą nabyć drogi sprzęt elektroniczny, sprzęt RTV, AGD, ale też samochód czy akcesoria wyposażenia wnętrz i meble. Ciekawostką jest przy tym fakt, że tak naprawdę kredyt ratalny jest dostępny na wszystko – niektóre sklepy oferują go nawet na żywność czy ubrania.

Jeśli weźmiemy pod uwagę zagadnienie „kredyt ratalny i gotówkowy różnice„, trzeba uwzględnić, że w przypadku tego gotówkowego, kredytobiorca środki otrzymuje na wskazane konto i może nimi dowolnie dysponować. Te w ramach kredytu ratalnego od razu trafiają do sprzedającego.

Jak dostać kredyt ratalny?

Co istotne, niezwykle łatwo i szybko można otrzymać kredyt ratalny. Jakie dokumenty należy dostarczyć? Najczęściej są to tylko dane z dowodu osobistego, które zostają weryfikowane natychmiast, a decyzja o udzieleniu takiego zobowiązania wydawana jest nawet w kilka minut. Należy tutaj zaznaczyć, że coraz częściej dostępny jest też kredyt ratalny online. Wszystko za sprawą wciąż rozwijającej się branży e-commerce. Czy wiesz, że tylko w czasie pandemii koronawirusa otwartych zostało prawie 2 000 nowych sklepów online? Większość z nich oferuje zakupy na raty. Dzięki temu spełniane zostają potrzeby potencjalnych klientów, a sprzedaż może generować większe zyski.

Żadną nowością nie jest już kredyt ratalny na dowód osobisty. Wiele zależy oczywiście od polityki kredytowej danej instytucji bankowej, ale z reguły wystarczy wniosek kredytowy, ewentualnie dodatkowa deklaracja o osiąganych dochodach i generowanych kosztach stałych. By wydawać decyzję o udzieleniu kredytu ratalnego w kilka minut, banki bardzo często sprawdzają jedynie wpływy na konto potencjalnego kredytobiorcy, ale udzielany jest kredyt ratalny bez bik. To dlatego, że na takie raporty czeka się nawet kilka dni, a ich analiza zajmuje sporo czasu. Jeśli w ten sposób miałaby być szacowana zdolność kredytowa, potencjalny klient nie mógłby uzyskiwać potrzebnych środków „na już”. O ile jeszcze w przypadku e-sklepów jest to możliwe, tak w przypadku zakupów w sklepach stacjonarnych, do takich sytuacji dochodzić nie może.

Kredyt ratalny – dlaczego warto?

Nie da się ukryć, że kredyt ratalny jest jedną z opcji, dzięki której zakupy można realizować, nawet nie posiadając własnych pieniędzy. Należy jednak uważać, bo zbyt łatwy dostęp do dodatkowych środków może szybko doprowadzić do tzw. pętli zadłużenia. Opcja zakupów na raty sprawia też, że coraz częściej dokonujemy decyzji zakupowych nie w sposób racjonalny, ale impulsywny.

Z drugiej jednak strony kredyty ratalne dają szansę na nabywanie towarów, na których nas nie stać, a potrzeba ich posiadania wynika z nagłej konieczności. Ciekawostką jest także to, że dzisiaj kredyt ratalny oferowany jest na naprawdę dobrych warunkach. To zobowiązania udzielane nawet w kilkanaście minut, bez zbędnych formalności i na dowód osobisty bez sprawdzania zdolności kredytowej. Ponadto, nieważny jest cel zdobywania środków, chociaż kredyt ratalny jest zobowiązaniem celowym. Co istotne, takie kredyty coraz częściej udzielane są całkowicie za darmo. O ile kredytobiorca wywiązuje się z zapisów umowy, spłaca tylko tyle, ile pożyczył.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *